novinky e-mailem

mám zájem o zasílání novinek na e-mail

novinkyEmailem-tlacitko

Facebook

Farlin CZ s.r.o. na Facebooku

BabyFitness.cz

baby-fitness-logo-2

Maminky, buďte i po porodu fit a neřešte hlídání.
Cvičíme v Liberci i v Jablonci nad Nisou.


Bez kyseliny listové ani ránu. Proč je v těhotenství důležitá?
Napsal uživatel Filip Svárovský   
Úterý, 11 Červenec 2017 12:33
Když se někde zmíníte, že chcete miminko, kamarádky vám stoprocentně doporučí kyselinu listovou. Možná i váš gynekolog. Stejný scénář se pak bude opakovat i v prvním trimestru. Proč všichni nedají na kyselinu listovou dopustit?
Bez kyseliny listové ani ránu. Proč je v těhotenství důležitá?

 

Důvod je prostý. Je to totiž, jako byste chtěla postavit dům bez cihel. Vitamin ze skupiny B je nezbytný pro obnovu a růst buněk, zároveň také zajišťuje správný vývoj plodu, je důležitý pro růst orgánů a tkání, červených krvinek, které dodávají orgánům kyslík.

Pokud kyselinu listovou žena užívá už rok před otěhotněním, je prokázáno, že výrazně snižuje riziko potratu, vrozených vývojových vad, poruch růstu plodu. Stejně tak je její dostatečný příjem důležitý i v prvním trimestru těhotenství, kdy se formují všechny orgány i kostra. Jenže v tom právě někdy bývá zádrhel. Protože zatímco v období mimo těhotenství spotřebu kyseliny listové z běžné stravy pokryjete, v těhotenství už je to složitější. Jestliže vás automaticky napadne, že navýšíte porce potravin, v nichž je kyselina listová obsažená, tak si sice pomůžete, ale jen trochu, protože podle gynekoložky Radky Gregorové je vstřebatelnost kyseliny listové přijímané z potravin jen padesátiprocentní. Navíc při skladování a tepelné úpravě může docházet až k 95% úbytku této potřebné látky. 

Kdy je jí málo? 

Doporučené množství tohoto vitaminu mimo období gravidity je asi 0,2 mg. V těhotenství se potřebné množství zvyšuje na 0,4 až 0,6 mg. Lékař může doporučit ještě vyšší dávky, zejména v případě, pokud se u ženy objevily v předchozím těhotenství vrozené vývojové vady plodu, nebo pokud partner či blízký příbuzný měli defekt neurální trubice. Dále se vyšší množství předepisuje ženám s celiakií, obézním těhotným, epileptičkám a ženám s některými druhy vrozené anémie. 

To, že se nám kyseliny listové nedostává, se projevuje chudokrevností. Jako další příznaky pak uvádí Radka Gregorová ještě pocity únavy, ztrátu energie, citlivost
a bolestivost jazyka a sliznic v dutině ústní. Doplňuje, že nedostatek kyseliny listové je možné odhalit i z krevních testů.„Deficit kyseliny listové je v naší populaci poměrně častý, a proto je lepší preventivně užívat doplňky stravy s kyselinou listovou před plánovaným otěhotněním, v těhotenství a také v období kojení,“ upozorňuje lékařka. 
Protože když bude vašemu tělu scházet, může mít nedostatek negativní dopady na vývoj miminka i vaše zdraví, nadbytek přitom uškodit nemůže, tělo totiž nepotřebné množství vyloučí močí. Jenže pro každou nastávající maminku se ani tabletky se 100% vstřebatelností nehodí.

 

Když nám stávkují enzymy

Dost častým jevem totiž je, že kyselinu listovou neumějí naše enzymy (hlavní se nazývá metafolin) dobře štěpit, tedy pak nedokáže v těle správně metabolizovat a de facto neúčinkuje. Ani když máte vzorový jídelníček, ideální hladiny aktivního folátu nedosáhnete. Tento problém se překvapivě týká až 50 % populace. 

Jenže co pak s tím? Podle Radky Gregorové je ideální, pokud má žena mutaci enzymu MTHFR, užívat preparáty, které obsahují
400 mikrogramů kyseliny listové a 400 mikrogramů jeho aktivního folátu. Mutaci lze pak zjistit genetickým vyšetřením, které se ale neprovádí automaticky u všech těhotných. Je tak výhodou užívat rovnou přípravek s aktivním metabolitem, aby byl dostatečný příjem kyseliny listové zaručený.

Vhodné potraviny

Kyselině listové se říká také foláty, folacin, vitamin B9 nebo Acidum folicium. Obsahuje ji především listová zelenina – špenát, mangold, různé druhy salátů, zelí, dále hovězí a vepřové maso, hovězí játra, ledvinky, mléko, tvrdý sýr, chřest, zelený hrášek, jahody, luštěniny, vlašské ořechy, pomeranče, avokádo, fazole.

Co hrozí, když jí máte málo?

Při nedostatečném množství kyseliny listové v těhotenství hrozí těžké vývojové vady dítěte, zvýšené riziko potratu, odloučení placenty a další vážné problémy. Snížený příjem se mimo jiné může podílet i na vzniku neplodnosti. Nedostatkem kyseliny listové jsou nejvíce ohroženy mladé ženy a kuřačky. 

Pravidelné užívání doporučených dávek kyseliny listové snižuje riziko vrozených vad o 50 až 70 %. 

Pomocníci

Jestli vás obtěžuje hlídat obsah kyseliny listové a dalších látek důležitých pro zdárné těhotenství a vývoj miminka, pak si dopřejte speciální přípravky, které to za vás obstarají. Navíc vám dodají kyselinu listovou v biologicky aktivní formě (Femibion) a obohacenou o DHA (FolGravid). 
 

Zdroj: www.mojebetynka.cz 

Komentáře (0)Add Comment

Napiš komentář
menší | větší

busy
 
Webhosted by Dpoint - web & design $ shop