novinky e-mailem

mám zájem o zasílání novinek na e-mail

novinkyEmailem-tlacitko

Facebook

Farlin CZ s.r.o. na Facebooku

BabyFitness.cz

baby-fitness-logo-2

Maminky, buďte i po porodu fit a neřešte hlídání.
Cvičíme v Liberci i v Jablonci nad Nisou.


Jak se zbavit bolestí zad v těhotenství? Víme, jaké cviky a polohy vám uleví
Napsal uživatel Filip Svárovský   
Pondělí, 22 Květen 2017 06:54
Záda dostávají v těhotenství pořádně zabrat, a tak se nelze divit, že občas řeknou dost. Tedy pořádně zařvou a vzápětí vy. Zjistili jsme, jak lze bolestem předejít i jak se jich šetrně zbavit.
alt

 

Pamatuju si na ten okamžik i po dvou letech. Najednou jsem nemohla vstát, respektive nedokázala jsem už udělat krok a v kříži mě bolelo tak jako nikdy.
Nepředcházel tomu žádný prudký pohyb či neuvážené zvedání těžkých břemen, prostě jsme si s manželem dávali odpolední kávu a já najednou nevstala od stolu.

„To se v osmém měsíci stává, tak se šetřete. Já vám s tím bohužel už tak blízko před porodem nic neudělám,“ uzemnila mě moje fyzioterapeutka, která rozchodí i invalidu.

Zůstat doma na rizikovém těhotenství je jedna věc, ale nedojít na záchod z ložnice do koupelny vzdálené deset metrů je věc druhá. Navíc jsem si nedovedla představit, jak s touhle bolestí přežiju šest týdnů a pak ještě porod.

Bolesti zad trápí téměř každou těhotnou

Bolesti zad trápí nastávající maminky nejčastěji, potkají téměř každou. Některé se s nimi potýkají už od prvních týdnů, jiné mají to „štěstí“, že až těsně před porodem. „Důvodem je spuštění mnoha změn v ženském těle.

Především se povolí vazivo, mění se těžiště těla směrem vpřed, dochází ke zvýšení váhy, klouby se stávají více nestabilními a zvětšuje se křivka páteře.
To je celkem hodně změn, které musí žena během devíti měsíců zvládnout,“ vysvětluje Mgr. Vít Palacký, hlavní fyzioterapeut ORP Centra.

Místo a intenzita bolesti závisejí také na stavbě těla či genetice. Pokud máte často ztuhlá ramena nebo vás bolí bedra od dlouhého sezení, v těhotenství se to zpravidla nezlepší. „Některé maminky bolí bedra, jiné celá páteř nebo pánevní oblast. Ženy, kterým výrazně povyrostou prsa, mohou pociťovat diskomfort v ramenním pletenci,“ dodává Mgr. Vít Palacký.

Výjimkou nejsou ani kombinované bolesti, že vás chvíli bolí bedra, a jakmile si trochu ulevíte, začne bolest probleskovat v ramenech či pánvi… A když vás náhodou nebolí záda, ozvou se nohy.

„V důsledku hormonálních a vazivových změn se může propadnout nožní klenba a tím může někdy dojít ke zvětšení nohy až o jedno číslo,“ vysvětluje ortoped MUDr. František Picek z ORP Centra, proč u těhotných zkoumá hlavně chůzi. Správné stélky vám dokážou navodit pocit, že se skoro vznášíte, tlumí totiž dopady a vyrovnávají osovou nesouměrnost.

Jak se vyhnout bolestem zad v těhotenství

Ač to zní jako pohádka, bolestem zad se lze v těhotenství vyhnout. Pokud jste fit, přirozeně a pravidelně se hýbete celý život, nebo alespoň dostatečně dlouhou dobu v dospělosti, můžete si vybudovat takový svalový tonus a správné držení těla, že fyziognomické změny zvládnete vybalancovat.

„Prevencí je kouzelné zaříkávadlo pro všechny bolesti pohybového aparátu a v těhotenství to platí dvakrát více. Pokud je žena zvyklá sportovat a mít tělesnou aktivitu už před těhotenstvím, mohou se jí potíže i vyhnout.

Jestliže začnete něco preventivního podnikat až během těhotenství, je už pozdě, přesto je ale jóga pro těhotné nebo pilates fajn aktivitou. Dokonce se říká, že žena v nerizikovém těhotenství má dělat vše, na co byla zvyklá.

Samozřejmě bych nedoporučoval skoky, vis nebo sprint. I závodní sportovkyně by měly zátěž snižovat postupně a pod lékařským dohledem,“ tvrdí Mgr. Vít Palacký.

Na jógu pro těhotné nedám dopustit, asi do třetího měsíce jsem chodila na svou obvyklou polední lekci, ale pak mi přišla už moc náročná a jemná protažení a uvolňovací cviky těhotenské jógy mi vysloveně dělaly dobře. Dokonce mi trochu pomohly i při bolestech v osmém měsíci.

Navíc mi lektorka dala číslo na fyzioterapeuta, který se nebojí na těhotné sáhnout, a ten mi velmi mírnou masáží tzv. esíčko uvolnil natolik, že jsem po půlhodině odcházela po svých.

Pomoct si lze i jednoduchým cvikem -lehněte si na záda, jemně podsaďte pánev a jako byste se koulela po míčku, posunujte ji dopředu a dozadu, pohyb je to mikroskopický, ale dokáže velké divy. „Pokud vás záda bolí, doporučuji návštěvu fyzioterapeuta a nikoli maséra. Jemnou technikou vám provede masáž, či spíše uvolnění spodních zad či pánevního skloubení vsedě či vleže na boku.

Bříško lze také zatejpovat, a tím páteři mírně ulevit,“ vysvětluje Mgr. Vít Palacký. „Rozhodně se v těhotenství nesmí aplikovat fyzikální terapie, jako jsou magnety nebo elektroléčba,“ dodává.

Pomoci může správná poloha

Když už vás záda bolí, snažte se najít si úlevnou polohu - na boku, na zádech s podložením beder malým polštářkem nebo tenisákem. Polštáře různých velikostí, měkké pěnové míčky a srolovaný ručník jsou nedocenitelnými pomocníky.

Větší bříško se krásně uvelebí v kojicím polštáři. Objednejte se na fyzioterapii, a pokud to jde, pokračujte ve sportovních aktivitách - józe pro těhotné, pilates pro těhotné, cvičení na míči, plavání, rehabilitačních cvičeních pro záda.

Příjemná bývá i koupel v teplé vaně nebo jemná masáž od partnera. Zapomeňte na léky proti bolesti - úlevu přinesou jen na chvíli a miminku mohou pěkně uškodit. A zkuste zvolnit - zní to jako klišé, ale odpočinutí před porodem a šestinedělím není nikdy dost a teď k němu máte pádný důvod.

Nezkoušejte magnetoterapii, elektroléčbu apod. Jsou v těhotenství nevhodné.

 

 

Naši odborníci


Mgr. Vít Palacký hlavní fyzioterapeut ORP Centra, www.orpcentrum.cz

„I během těhotenství můžete chodit na fyzioterapii. S těhotnými nacvičujeme dechovou rehabilitaci, která je velmi důležitá i pro porod, ale také posilujeme pánevní dno a stabilizátory. Ty jsou důležité jako prevence bolesti zad.“

MUDr. František Picek ortoped a sportovní traumatolog ORP Centra, www.orpcentrum.cz

„Těhotným nabízíme vyšetření chůze a stoje pomocí pedobarografie, která pomůže zvolit správný typ tvarovatelných stélek do obuvi. Jde o termoplastické vložky do bot (Formthotics), jež po první návštěvě mamince nahřejeme a ona v nich odejde. Po měsíci jí stélky individuálně doupravíme.“

 

Zdroj: www.mojebetynka.cz 

Komentáře (0)Add Comment

Napiš komentář
menší | větší

busy
 
Webhosted by Dpoint - web & design $ shop